سفیر ایران در كنیا؛

ایجاد شهرك اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در كنیا

ایجاد شهرك اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در كنیا

به گزارش اسمارت کاور سفیر ایران در کنیا اظهار داشت: اعزام هیات های تجاری کنیایی به ایران، ایجاد شهرک اقتصادی و راه اندازی خانه نوآوری از اقدامات برای توسعه بازار دانش بنیانها در کنیا هستند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، جعفر برمکی امروز در رویداد صادراتی که به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: یک سالی می شود که در صدد راه اندازی شهرک منطقه ای پردازش اقتصادی ایرانی در آفریقا هستیم.
وی با اشاره به اینکه اقدامات ما در این حوزه یک ماه قبل به نتیجه رسیده است، عنوان کرد: همه جوانب راه اندازی این شهرک سنجیده شده و تا آخر سال جاری راه اندازی می شود.
به گفته وی در صدد هستیم بزودی جلسه ای با سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در کنیا دارند را برگزار نماییم.
وی تصریح کرد: این شرکت ها می توانند محصولات خویش را در کنیا به تولید برسانند و به سایر کشورها صادر کنند.
به گفته سفیر ایران در کنیا، کشور کنیا با کشورهایی مانند انگلستان و امریکا معاهده تجاری دارد و محصولات ساخته شده در این کشور به بازار خیلی از کشورها قابلیت صادرات دارند.
برمکی با اشاره به اینکه کنیا کشوری در شرق افریقاست و عضو جامعه شرق افریقا به حساب می آید، اظهار داشت: این کشور دارای زیر ساخت های بهتری نسبت به سایر کشورهای آفریقا بوده ازاین رو اغلب کشورها کوشش می کنند برای رسیدن به بازار سایر کشورها از فرصت های کنیا بهره ببرند.
وی اظهار داشت: به علت ایجاد دو آژانس تخصصی از جانب سازمان ملل در کنیا، هیات های تجاری زیادی به منظور شرکت در جلسات محیط زیست سازمان ملل متحد و اسکان ملل متحد به کنیا می آیند و این امر بازار مناسبی را در این کشور بوجود آورده است.
به گفته برمکی، این کشور عضو بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب آفریقا (کومسا) که شامل ۲۲ کشور می شود، بوده و این خود یک ظرفیت بالایی به حساب می آید.
برمکی اظهار داشت: این موضوعات برای افرادی که تمایل دارند در کنیا سرمایه گذاری کنند، مهم می باشد.
سفیر ایران در کنیا ضمن اشاره به ایجاد منطقه آزاد درون قاره ای در افریقا اضافه کرد: هم اکنون ۱۶ درصد از تجارت افریقا میان کشورهای این قاره انجام می شود و یکی از اهداف این منطقه ارتقا سطح همکاری کشورهای افریقایی از ۱۶ درصد به ۶۰ درصد است.
وی ضمن اشاره به لزوم همکاری ایران در کشور کنیا، خاطرنشان کرد: به شرکت هایی که تمایل به همکاری با این کشور دارند، سفارش می شود برای وارد شدن به تجارت با کنیا حتما کلیه جوانب را در نظر بگیرند.
سفیر ایران در کنیا با اشاره به اینکه داشتن وکیل برای دانش بنیانها برای روابط تجاری با این کشور ضروری می باشد، تصریح کرد: همینطور در روابط تجاری با این کشور باید توجه داشت که رابطه دو طرف صادراتی و وارداتی وجود داشته باشد.
وی افزود: سال قبل خانه نوآوری در کشور کنیا با حمایت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد و در مدت کوتاه توانست تجهیزات پزشکی را وارد بازار کند.
سفیر ایران در کنیا اظهار داشت: سفارت ایران در کنیا در صدد است تا فرصت های تجاری این کشور را به شرکتهای علاقه مند برای همکاری معرفی نماید.
وی اظهار نمود: ما برنامه های همکاری در حوزه های تخصصی آماده همکاری هستیم و در این راستا نخستین هیات جاری در حوزه کشاورزی به ایران اعزام کردیم. وی با اشاره به اینکه مقرر است هیات های تجاری در حوزه های مختلف از کنیا به ایران بیایند، افزود: هیات بعدی برای اعزام به ایران در حوزه تجهیزات پزشکی است و این روند ادامه خواهد داشت. سید بهالدین حسینی امروز در یکشنبه های صادراتی-پذیرش هیات های تجاری از کنیا که به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون دیگر نگاه سابق به آفریقا بعنوان یک قاره فقیر و عقب مانده وجود ندارد بلکه این کشور دارای ظرفیت ها و پتانسیل های جدیدی است که میتوان از ظرفیت ها به خوبی بهره برد. دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه کنیا هاب منطقه ای و پایلوت صادرات اقتصادی کشورها به حساب می آید، افزود: ازاین رو حضور در آفریقا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به قول حسینی حالا کشورهای همسایه ما همچون ترکیه، عربستان سعودی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و... از این ظرفیت ها به خوبی بهره می برند اما جای خالی شرکتهای دانش بنیان ایرانی در این حوزه به شدت احساس می شود. وی با اشاره به اینکه هم اکنون ارتباط دریایی ایران و آفریقا برقرار است، اظهار داشت: همینطور با رایزنی هایی که شده مقرر است ارتباط پروازی این دو کشور به صورت مستقیم ایجاد شود. دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه هم اکنون ۶۴۸۰ شرکت دانش بنیان در ۴۵ پارک علم و فناوری مورد حمایت قرار گرفتند، بیان نمود: این نشان از ظرفیت های ویژه ایران بوده که می توانند به واسطه قاره آفریقا خصوصا شرق آن به ظرفیت های صادراتی تبدیل گردد. وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک نمایشگاه دائمی دستاوردهای ایرانی در کنیا توسط معاونت علمی فعالیت می کند، اظهار داشت: شرکت ها می توانند از این فرصت به خوبی بهره ببرند و دستاوردهای خویش را به نمایش بگذارند تا در آینده بتوانند با کنیا و شهرهای آفریقا ارتباط بگیرند. به قول دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه کنیا می تواند دروازه فعالیتهای اقتصادی دانش بنیان ها به آفریقا و سایر کشورهای همسایه آفریقا باشد و این امکان تسری وجود دارد.


منبع:

1400/03/23
22:32:41
5.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان اسمارت كاور
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد