آیا ژن های كووید-۱۹ می توانند با دی ان ای انسان ادغام شوند؟

آیا ژن های كووید-۱۹ می توانند با دی ان ای انسان ادغام شوند؟

بنظر می رسد حالا شواهد بیشتری برای اثبات ادعای بحث برانگیز ادغام ژن های کووید-19 با دی ان ای انسانی وجود دارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از دانشمندان برجسته در جستجوی آزمایشی بهتر برای کووید-۱۹ هستند. چونکه گاهی اوقات نتیجه آزمایش افرادی که در گذشته به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، حتی با قابل اعتمادترین آزمایش کرونا موسوم به "PCR" نیز با وجود این که هیچ شواهدی از تکثیر ویروس در بدن آنها نیست، باز هم مثبت می شود.
حالا این دانشمندان یک فرضیه دارند که برمبنای آن کووید-۱۹ می تواند در کروموزوم های انسانی بصورت معکوس ادغام شود و قطعاتی از کد ژنتیکی خودرا در ژنوم انسان وارد کند. این روش برای ویروس ها غیرمعمول نیست و ممکنست این موضوع، موارد نادر آزمایش کرونای مثبت کاذب با تست PCR را توضیح دهد.
تعدادی از آزمایشات اخیر موجب تقویت وجود ادغام معکوس ژن های آران ای کووید-۱۹ در دی ان ای انسان شده است، اما منتقدان این تحقیق اطمینان چندانی ندارند و می گویند این نتایج می تواند محصول انجام در آزمایشگاه باشد. آنها همین طور نگرانی هایی را مطرح کرده اند که ممکنست برداشت غلط از این کار صورت گیرد و منجر به مسائل ایمنی عمومی شود.
آزمایش دقیق و فراوان برای کمک به کنترل شیوع هر بیماری همه گیر مهم می باشد. آزمون PCR از مدت ها قبل یک استاندارد طلایی برای آزمایش کووید-۱۹ بوده است. ما تا حالا از تست PCR به شکل بسیار موفقیت آمیز بهره برده ایم و محدودیت های مختلف این آزمون را دریافته ایم. حالا دانشمندان برای دستیابی به یک آزمایش قابل اطمینان تر تلاش کردند تا توضیح دهند که چرا نتیجه تست برخی از بیماران همچنان مثبت می شود.
"ریچارد یانگ"، متخصص تنظیم ژن و "رودولف جائنیش"، زیست شناس سلول های بنیادی از موسسه فناوری ماساچوست(MIT) تعدادی از محققان را برای تحقیق درمورد این ناهنجاری هدایت کردند. از آنجائیکه ویروس "SARS-CoV-2" ویروس مسئول ایجاد عفونت کووید-۱۹، دارای ژن های تولید شده از آران ای(RNA) است، پژوهشگران بر این ایده متمرکز شدند که به ندرت یک آنزیم انسانی ممکنست توالی ویروسی را در دی ان ای ما کپی کرده و در کروموزوم های ما وارد کند.
"جائنیش" در تازه ترین مقاله خود که در مجله PNAS انتشار یافته است، ادعا کرد تیم وی شواهد مبهمی در خصوص ادغام توالی ویروس کرونا در ژنوم انسان یافته است. پژوهشگران رابطه ای بین عناصر ویروس و توالی ژنتیکی ویروسی یکپارچه را یافتند که از فرضیه رونویسی معکوس آنها پشتیبانی می کند.
علاوه بر این، آنها با "استفان هیوز" از انستیتوی ملی سرطان آمریکا همکاری کردند تا روشن شود که آیا ادغام ویروسی در حقیقت اتفاق می افتد یا این که فقط یک نتیجه در این آزمایش بوده است.
"سدریک فشوت" یکی از منتقدان مطالعه قبلی این گروه از دانشگاه "کرنل" که متخصص توالی های ویروس درون زا در انسان است، این مقاله جدید را بسیار قانع کننده تر می داند و الان این فرضیه را قابل قبول می خواند.
بااینکه این فرضیه تقویت شده است که کووید-۱۹ می تواند بطور معکوس در دی ان ای انسان رونویسی شود، اما هنوز اجماع علمی در این زمینه وجود ندارد.
تعدادی از منتقدان نیز "جائنیش" و "یانگ" را متهم کرده اند که ترس بی اساسی را درباره این که واکسن های کرونای مبتنی بر آران ای پیام رسان(mRNA) می تواند دی ان ای انسان را تغییر دهد، ایجاد می کنند. نکته مهم این است که این واکسن ها دی ان ای انسان را تغییر نمی دهند. "جائنیش" و "یانگ" نیز بارها تاکید کرده اند که مطالعه آنها به این معنا نیست که واکسن های mRNA می توانند در دی ان ای انسان ادغام شوند.
در هر حال این اختلاف نظرها به اهمیت دقیق بودن جمع آوری اطلاعات در مطالعات علمی اشاره دارد، به ویژه این مطالعه که مربوط به سلامتی افراد جامعه و این ویروس جدید است.1400/03/28
13:32:42
5.0 / 5
1296
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد