با آغاز سال نو چینی

تصاویر جدیدی از ماه نورد چین

تصاویر جدیدی از ماه نورد چین

اسمارت کاور: چینی ها با فرا رسیدن سال نو جدیدشان تصاویر جدیدی از ماه نورد «یوتو-2» (Yutu-2) منتشر نمودند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، سازمان ملی فضایی چین روز گذشته در آستانه سال نو چینی(سال خرگوش) گروهی از تصاویر جدید ماه نورد یوتو ۲ این کشور را همراه با پیام تبریک سال نو برای همه مردم چین منتشر نمود.
در این تصاویر رد چرخ به جا مانده از این ماه نورد، چند سنگ و یک دهانه برخوردی کوچک روی سطح ماه قابل مشاهده هستند.
یوتو که با نام جید ربیت(Jade Rabbit) نیز شناخته می شود در اساطیر چینی به عنوان حیوان خانگی ایزدبانوی ماه موسوم به «چانگ ای» شناخته می شود. ارتباط مشترک این خرگوش با تنها قمر طبیعی زمین موجب شد چین نخستین ماه نورد خودرا "یوتو" نامگذاری کند.
در سال ۲۰۱۹، چین خرگوش دیگری(یوتو-۲) را به ماه فرستاد. ماه نورد «یوتو-۲» و کاوشگر «چانگ ای-۴» که هر دو قسمتی از ماموریت کاوشگر «چانگ ای-۴» بودند، به آرامی در نیمه تاریک ماه فرود آمدند.
ماه نورد «یوتو-۲» و کاوشگر «چانگ ای-۴ » به ترتیب در ۱۵ و ۱۶ ژانویه از حالت خوابیده خود بیدار شدند و پنجاه و یکمین روز کاری قمری خودرا شروع کردند.
یک روز قمری برابر با ۱۴ روز در زمین است و یک شب قمری نیز به همان صورت است. این کاوشگر ماه در طول شب قمری به سبب کمبود انرژی خورشیدی به حالت غیرفعال تغییر می کند.
تاکنون، یوتو ۲ بیش از چهار سال است که در آنجا کاوش می کند، در مجموع نزدیک به ۱۵۰۰ متر مسافت را طی کرده و بیش از ۹۴۰.۱ گیگابایت داده علمی را منتشر نموده است.
یوتو ۲ که دومین کاوشگر چینی ها روی ماه است تا حالا بیش از چهار سال در آنجا فعالیت داشته است. یوتو ۲ قسمتی از ماموریت کاوشگر رباتیک چانگ ای ۴ است. این ماموریت توسط موشک لانگ مارچ۳B در دسامبر ۲۰۱۸ از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ در استان سیچوان پرتاب شد. این کاوشگر در ۳ ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و سپس یوتو ۲ را برای کاوش و بررسی در حوضه قطب جنوبی-آیتکن که بزرگترین و قدیمی ترین حوضه برخوردی شناخته شده در ماه است، فرود آورد. در ادامه تصاویری که سازمان ملی فضایی چین بتازگی منتشر نموده، قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1401/11/03
08:39:21
5.0 / 5
323
تگها: ربات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد