یك مطالعه جدید نشان می دهد

کم تحرکی عملکرد مغز را مختل می کند

کم تحرکی عملکرد مغز را مختل می کند

به گزارش اسمارت کاور، مطالعه ای جدید نشان داده است که کم تحرکی می تواند سبب اختلال در عملکرد مغز شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ان بی سی، تغییرات هرچند کوچک در میزان فعالیت بدنی روزانه یک فرد می تواند بر عملکرد شناختی او تأثیر بگذارد.
بر مبنای مطالعه ای که در روز دوشنبه در مجله «Epidemiology and Community Health» انتشار یافت، نادیده گرفتن ورزش و صرف وقت برای فعالیتهایی همچون نشستن یا دراز کشیدن با کاهش جزئی حافظه و قدرت تفکر مرتبط می باشد.
جان میچل(John Mitchell)، سرپرست تیم تحقیقاتی این مطالعه و محقق موسسه ی ورزش و سلامت در بریتانیا، می گوید: تفاوت ها، هرچند کوچک نشان می دهند که چگونه حتی تغییرات جزئی در سطح فعالیت بدنی می تواند بر سلامت فرد همچون سلامت مغز تأثیر بگذارد.
میچل و همکارانش از داده های یک مطالعه هم گروهی (Cohort Study) در بریتانیا متعلق به سال ۱۹۷۰ استفاده کردند. این مطالعه که همچنان ادامه دارد سلامت گروهی از افراد متولد سال ۱۹۷۰ در بریتانیا را ردیابی می کند. یافته های این مطالعه برپایه داده های در ارتباط با حدود ۴۵۰۰ نفر بود که از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۱۸ مورد پیگیری قرار گرفتند.
شرکت کنندگان اطلاعاتی در مورد سلامت، پیشینه و شیوه زندگی خود عرضه کردند. همینطور از آنها خواسته شد به مدت یک هفته برای حداقل ۱۰ ساعت متوالی در روز، حتی هنگام خواب و حمام کردن، از ردیاب فعالیت استفاده نمایند.
در طول این مطالعه، شرکت کنندگان تحت مجموعه ای از آزمایش ها قرار گرفتند که توانایی آنها را در پردازش و به خاطر آوردن اطلاعات ارزیابی می کرد.
شرکت کنندگان، به صورت متوسط، هر روز ۵۱ دقیقه ورزش متوسط یا شدید انجام دادند. حدود شش ساعت فعالیت سبک، مانند پیاده روی آهسته و حدود ۹ ساعت بی تحرکی، مانند نشستن یا دراز کشیدن داشتند. آنها همینطور به صورت متوسط حدود هشت ساعت خواب داشتند.
میچل تصریح کرد: فعالیت متوسط تا شدید در این مطالعه، هر آنچه که ضربان قلب را بالا ببرد یا سبب احساس گرما در فرد شود، در نظر گرفته شد.
بعد از تحلیل و بررسی داده های در ارتباط با فعالیت شرکت کنندگان، محققان دریافتند افرادی که ورزش را برای داشتن هشت دقیقه بی تحرکی رها کردند، بین یک تا دو درصد کاهش در نمرات در ارتباط با عملکرد شناختی داشتند.
هنگامی که افراد ورزش شدید را با شش دقیقه فعالیت بدنی سبک یا هفت دقیقه خواب جایگزین کردند، کاهش مشابهی در عملکرد شناختی مشاهده شد.
برعکس آن هم صادق بود. انجام ورزش به جای نشستن عملکرد شناختی را افزایش داد. این مطالعه نشان داد که جایگزین کردن نشستن یا دراز کشیدن با ۹ دقیقه ورزش شدید با افزایش بیشتر از یک درصدی نمرات در عملکرد شناختی همراه می باشد.
اویروپ بیسواز(Aviroop Biswas)، استادیار اپیدمیولوژی و استادیار موسسه کار و سلامت در تورنتو، می گوید: یافته ها باید افراد را تشویق به تحرک بیشتر کند.
بیسواز که در این تحقیق دخالتی نداشته، اضافه کرد: فعالیت بدنی با طیف وسیعی از فواید مرتبط می باشد، ازاین رو شما باید تا حد امکان فعالیت بدنی منظم را بهبود بخشید.
وزارت بهداشت و خدمات انسانی به بزرگسالان سفارش می کند که حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید در هر هفته علاوه بر دو روز تمرین تقویت عضلانی داشته باشند.
بیسواز اظهار داشت که علت ارتباط میان ورزش بیشتر و عملکرد بهتر مغز هنوز معلوم نیست، اما احتمالا علت آن نتیجه نحوه عملکرد سیستم قلبی عروقی بدن است.
او اضافه کرد: وقتی فعال هستید، قدرت قلب خویش را بهبود می بخشید و توانایی قلب برای پمپاژ خون در سرتاسر بدن و یکی از مهم ترین اندام ها یعنی مغز بهبود می یابد.
مارک رویگ(Marc Roig)، پروفسور فیزیوتراپی و کاردرمانی در دانشگاه مک گیل در مونترال، اظهار داشت: وقتی افراد به اندازه کافی ورزش نمی کنند، این مورد به صورت بالقوه می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در سلامتی همچون مواردی که بر مغز تأثیر می گذارند مانند زوال عقل شود.
رویگ افزود که شدت ورزش هم مهم می باشد و اشاره نمود که افرادی که در این مطالعه به جای فعالیت شدیدتر به فعالیت بدنی سبک می پرداختند هم شاهد کاهش عملکرد شناختی بودند.
او اظهار داشت که دانشمندان هنوز در تلاشند تا مشخص کنند کدام ورزش برای بهبود سلامت کلی افراد و جلوگیری از بیماری های مزمن بهترین گزینه است.
میچل، نویسنده این مطالعه، تصریح کرد که فعالیت سبک همچنان به نشستن و بی تحرکی ارجحیت دارد.
او اظهار داشت: به نظر می آید که فعالیت سبک برای خیلی از جنبه های سلامتی بهتر از نشستن است.1401/11/06
13:52:50
5.0 / 5
392
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد