با ابداع دانشمند ایرانی محقق شد

بی نیازی از آزمایش نیش پشه روی انسان، با ابداع ماده جدید

بی نیازی از آزمایش نیش پشه روی انسان، با ابداع ماده جدید

به گزارش اسمارت کاور، پروفسور ˮامید ویسهˮ با ابداع یک زیست ماده جدید، امیدوار است که دیگر به داوطلب انسانی برای آزمایش نیش پشه ها نیاز نباشد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک ماده زیستی جدید که به صورت بالقوه احتیاج به داوطلبان انسانی یا حیوانات را در پژوهش روی نیش پشه ها از بین می برد، از راه مشارکت بین پژوهشگران دانشگاه رایس (Rice) و دانشگاه تولین (Tulane) ساخته شده است.

پروفسور امید ویسه، سرپرست این پژوهش از دانشگاه رایس اظهار داشت: گروههای پژوهشی مختلف به دنبال یافتن راه هایی برای (دفع و) پیشگیری از نیش زدن پشه ها هستند، اما آوردن مواد دافع جدید به بازار، چالش برانگیز است. این مطالعه تلاش می کند تا توان آزمایش پژوهش های در ارتباط با نیش پشه ها را افزایش دهد و وابستگی به داوطلبان انسانی و حیوانات را کم کند.
تقلید از پوست انسان

دانشمندان برای تحلیل و بررسی داده ها، سکویی ایج اد کردند که هیدروژل های چاپ سه بعدی شده زیستی را برای شبیه سازی پوست انسان با نظارت تصویری و الگوریتم های بینش کامپیوتری ترکیب می کند.

این داده ها برای ایجاد یک مدل یادگیری ماشینی برای تمایز بین پشه هایی که از این هیدروژل ها خورده بودند و پشه هایی که از آن نخورده بودند، استفاده شد. پشه ها هنگامی که خون درون هیدروژل ها را مصرف می کردند، تحت نظارت قرار گرفتند. این امر، بررسی سریع و کارآمد داده های در ارتباط با پشه ها را با دقت متوسط ۹۲.۵ درصد آسان تر کرد.

دانشمندان روی مجموعه ای از هیدروژل های ساده پوشیده شده با ماده ای شیمیایی معروف به DEET که ماده دافع حشرات است و یک ماده دافع حشرات گیاهی، آزمایش کردند تا ببینند که پشه ها چگونه به هر نوع هیدروژل واکنش نشان می دهند.

خونی که تا ۳۷ درجه سانتیگراد گرم شده بود، در هر هیدروژل تزریق شد. در حالیکه ۱۳.۸ درصد از پشه های قفس کنترل، خون مصرف کردند، هیچ یک از حشراتی که هیدروژل های پوشانده شده با دافع حشرات دریافت نمودند، خون نخوردند.

پروفسور داون وسون از دانشگاه تولین می گوید: همه آزمایش ها از گونه های آزمایشگاهی پشه ها استفاده کردند و اغلب آنها شامل یک گونه خاص Aedes aegypti بودند که ناقل ویروس تب زرد، ویروس دنگی، ویروس زیکا و دیگر ویروس ها است.

وی اضافه کرد: امکان دارد بهینه سازی سکوی آزمایشی و مدل یادگیری ماشینی ما، برای مطالعه سایر گونه ها زمان بر باشد. همینطور از آنجاییکه رفتار سویه های آزمایشگاهی گاهی با رفتار پشه های موجود در طبیعت متفاوت می باشد، اعتبارسنجی نتایج ما در مورد جمعیت پشه های وحشی مهم می باشد.


دکتر امید ویسه که مشتاقانه منتظر تحقیقات آینده است، می گوید: به صورت کلی، نتایج ما نشان داده است که سکوی آزمایشی ما می تواند برای غربالگری ترکیبات مختلف از نظر اثرات آنها بر پشه ها، مقیاس بندی و سازگار شود.
1401/11/22
13:51:45
5.0 / 5
345
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد