حذف ریزپلاستیک ها از آب با صدا !

حذف ریزپلاستیک ها از آب با صدا !

به گزارش اسمارت کاور، تعدادی از پژوهشگران ژاپنی برای حذف و جداسازی ریز پلاستیک ها از آب از صدا بهره برده و در این حوزه به موفقیت های خوبی دست یافته اند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، هیچ تردیدی وجود ندارد که ریزپلاستیک ها تهدیدات فزاینده زیست محیطی و بهداشتی هستند و دانشمندان اخیرا فراوانی این ذرات ریز و تاثیر آنها بر موجودات از حیات دریایی گرفته تا انسان را درک کرده اند.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که انسان ها هر هفته حدود ۵ گرم میکروپلاستیک که معادل وزن یک کارت اعتباری است، مصرف می کنند.
چالش جدی فعلی یافتن روش هایی برای حذف موفقیت آمیز میکروپلاستیک ها از آب و جو کره زمین است. با عنایت به این که قطعات مذکور فقط ۱ میکرومتر تا ۵ میلی متر اندازه دارند، حذف آنها کار آسانی نیست.
محققان برای نخستین بار فیلتر صوتی را آزمایش کرده اند که ریز پلاستیک ها را با فشار به یک کانال مرکزی هدایت کرده و آب را از وجود آنها پاک می کند.
این دستگاه میکروسیال ساختاری هیدرولیکی-الکتریکی داشته و دارای سه مجرای ریز با عرض ۱.۵ میلی متر است که از راه چهار بخش اتصال زنجیره ای به عرض ۰.۷ میلی متر به هم متصل شده اند. در مرکز میکروکانال میانی از یک موج آکوستیک حجیم با فرکانس تشدید شده ۵۰۰ کیلوهرتز برای جدایی ریز پلاستیک ها استفاده می شود.
در نهایت امواج مافوق صوت از راه آب عبور می کنند و ریز پلاستیک ها را به مرکز یک جریان سیال می کشانند، جایی که میتوان آنها را جمع آوری یا فیلتر کرد یا به شاخه های خارج از مسیر مرکزی اصلی دستگاه کشاند.


منبع:

1402/01/29
22:04:13
5.0 / 5
449
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد