در دانشگاه صنعتی امیركبیر ؛

جاذب جداسازی یك رنگزا از پساب تولید شد

جاذب جداسازی یك رنگزا از پساب تولید شد

پژوهشگران كشور جاذبی پلیمری را طراحی كردند كه بواسطه آن می توان پساب های رنگزای سانست یلو را تصفیه و از آن نیز سنسوری را برای شناسایی این ماده رنگزا تهیه كرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سحر فروغی راد فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «سنتز و بررسی عملکرد پلیمرهای قالب مولکولی بر پایه نانولوله های هالویزیت در تصفیه پساب مواد رنگزا» اظهار داشت: علت انتخاب این پروژه در حقیقت مسئله تصفیه پساب های صنایعی است که از مواد رنگزا استفاده می نمایند.
وی با اعلان اینکه رنگزاها در صنایع گوناگونی نظیر نساجی، چاپ، چرم سازی، داروسازی و غذایی به کار می روند، بیان کرد: در این پژوهش پلیمر قالب مولکولی به روشی نو و کارآمد تهیه شده است که علاوه بر ظرفیت جذب بالا، ۳۵ میلیگرم بر گرم و سرعت جداسازی مناسب، حدود ۴۵ دقیقه، دارای خاصیت مغناطیسی است.
وی اضافه کرد: پلیمرهای قالب مولکولی پلیمرهایی هستند که ساختار یک مولکول هدف در حین پلیمریزاسیون در حافظه آنها ثبت می شود و بعد از اتمام فرآیند، قادر هستند بعنوان جاذب اختصاصی در هر محیطی به صورت کاملاً گزینش پذیر تنها مولکول هدف خاص خودشان را جذب کنند.
فروغی راد با تاکید بر اینکه مغناطیسی بودن این جاذب این امکان را فراهم می آورد تا بعد از اتمام عمل تصفیه، ذرات جاذب به سهولت توسط یک آهنربای خارجی از محیط جداسازی شوند، اشاره کرد: در این پروژه نانوپودرجاذبی را برای جذب اختصاصی ماده رنگزای «سانست یلو» بدست آوردیم.
وی با تاکید بر اینکه رنگزای «سانست یلو» پرکاربرد ترین رنگزا در صنایع غذایی ایران بوده و مقادیر بیش از اندازه مجاز آن سبب بروز مشکلات حساسیتی و بیش فعالی خصوصاً در کودکان می شود، اظهار داشت: این جاذب پلیمری به دو صورت امکان تجاری شدن دارد؛ در فاز اول در صنایع غذایی و برای تصفیه پساب های رنگزای «سانست یلو» و در فاز دوم به صورت یک سنسور برای شناسایی و کمی سازی مقدار رنگزای «سانست یلو» موجود در انواع فراورده های غذایی.
به گفته فارع التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پژوهش بعنوان پروژه دکتری در ظرف مدت سه سال انجام شده و سه مقاله ISI چاپ شده در نشریات معتبر خارجی دستاورد این پژوهش است.
وی عنوان کرد: این پلیمر برای اولین بار در دنیا تهیه شده است و عملکرد گزینش پذیری آن در حضور چند مخلوط رنگزا بررسی شده است.
وی با اشاره به خاصیت های طرح اظهار داشت: تهیه جاذبی منحصر به فرد برای جذب گزینش پذیر سانست یلو از محیط آب و جداسازی بسیار ساده پودر جاذب توسط آهنربای خارجی، بدون نیاز به سانتریفوژ و سایر روش های جداسازی هزینه بر و زمان بر از برجسته ترین خاصیت های این طرح بشمار می رود.
فروغی راد با اعلان اینکه این طرح هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد، اظهار داشت: قابلیت بازیابی پلیمر، ظرفیت جذب بالا، سینتیک جذب سریع و قابلیت جداسازی ساده از مزیت های رقابتی این طرح به شمار می روند.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از نتایج این طرح می توان در صنایع غذایی و داروسازی بعنوان جاذب در تصفیه پساب بهره برد؛ همین طور سنسور آن می تواند بمنظور شناسایی و کمی سازی مقادیر رنگزا در حین تولید به کار رود.
این پژوهش به صورت مشترک میان گروه رنگ و گروه پلیمر در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته و اساتید راهنمای این طرح دکتر علیرضا خسروی و دکتر وحید حدادی اصل از اعضای هیئت علمی این دانشگاه بوده اند.

1399/08/18
13:44:47
5.0 / 5
1460
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد