منفی بودن آزمایش كووید- ۱۹، به معنای عدم مبتلاشدن نیست!

منفی بودن آزمایش كووید- ۱۹، به معنای عدم مبتلاشدن نیست!

اسمارت كاور: خیلی از متخصصان حوزه پزشكی باور دارند كه بیشتر آزمایش های كنونی بررسی كووید- 19، از دقت كافی برخوردار نیستند و نباید به آنها اطمینان كامل داشته باشیم.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ماه ها از شیوع کروناویروس می گذرد اما هنوز کسی نمی داند که عملکرد آزمایش های آن تا چه اندازه خوب است. متخصصان مراکز پزشکی معتبر باور دارند که حالا زمان آن رسیده تا پژوهش ها به این مساله پی ببرند.
هنگامی شیوع کروناویروس آغاز شد، سازمان غذا و داروی آمریکا، نیروهای خودرا برای آزمایش های سریع به کار گرفت. شمار کمی از پژوهش های آزمایشگاهی نشان دادند که می توانند این ویروس را به دقت شناسایی کنند. این پژوهش ها، با پژوهش های بزرگی که روی بیماران انجام می شوند و می توانند هفته ها یا ماه ها زمان ببرند، تفاوت دارند.
این واکنش سریع سازمان غذا و دارو، بعد از زمانی بود که به خاطر تاخیر در آغاز آزمایش های جدید مورد انتقاد قرار گرفت و مراکز کنترل و پیشگیری بیماری نیز در آزمایش های خود لغزش هایی داشتند.
در هر حال با مشخص شدن این مساله که شاید شیوع کروناویروس تا ماه ها و یا حتی سال ها ادامه یابد، بعضی از متخصصان از سازمان غذا و دارو خواسته اند که شواهد بهتری در مورد دقت آزمایش ها عرضه نماید تا پزشکان بدانند که چه تعداد از موارد مبتلاشدن ممکنست نامشخص بمانند.
یافته های هفته های اخیر، مشکلاتی را در ارتباط با بعضی از آزمایش های کووید- ۱۹ مطرح می کنند. آزمایش های ناقص می توانند هزاران نفر را اشتباها فاقد ویروس معرفی کنند و سبب شیوع بیشتر بیماری شوند.
دکتر "استیون ولوشین"(Steven Woloshin)، پژوهشگر "کالج دارتموث"(Dartmouth College) آمریکا اظهار داشت: سازمان غذا و دارو در آغاز شیوع کروناویروس، تحت فشار وارد کردن این آزمایش ها به بازار بود اما حالا آزمایش های بسیاری برای شناسایی افراد مبتلا به کروناویروس وجود دارند.
سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای اظهار داشت که اخیرا از ارائه دهنگان آزمایش ها خواسته است تا پژوهش های دقیق را دنبال کنند. همین طور این سازمان اعلام نموده که در حال بررسی گزارش های مربوط به مشکلات است.
بررسی ها نشان می دهند هیچ کدام از آزمایش هایی که جهت بررسی بیماری ها به کار می روند، ۱۰۰ درصد دقیق نیستند؛ در نتیجه اهمیت جزئیات مربوط به دقت، در مورد آزمایش های تشخیص همه نوع بیماری همچون آنفلوانزای فصلی، هپاتیت، ایدز و سرطان صدق می کند. برای مثال، آزمایش سریع آنفلوانزا معمولا ۲۰ درصد از موارد مبتلاشدن را مشخص نمی کند؛ در نتیجه پزشکان هنگام درمان بیمارانی که نشانه آنفلوانزا دارند اما نتیجه آزمایش آنها مثبت است، این مساله را در نظر می گیرند.
بیشتر آزمایش های مربوط به بررسی کووید- ۱۹ نیز فاقد دقت کافی هستند و داده های لازم را ارائه نمی دهند؛ در نتیجه ممکنست این آزمایش ها در شناسایی بیماران اشتباه کنند.
سازمان غذا و دارو اعلام نموده است که ارائه دهندگان آزمایش ها بجای اثبات ایمنی آزمایش خود، باید نشان دهند که آزمایش آنها می تواند موثر باشد.
متخصصان اعتقاد دارند که برای ارزیابی عملکرد درست یک آزمایش، باید پژوهش های گسترده تری روی بیماران صورت بگیرد.
دکتر "رابرت کاپلان"(Robert Kaplan)، پژوهشگر "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) اظهار داشت: بررسی هایی که در آزمایشگاه انجام می شوند، شباهت کمی به آزمایش های صورت گرفته در شرایط واقعی دارند. در شرایط واقعی، بررسی مردم در بیمارستان ها، کلینیک ها و مکان هایی مانند پارکینگ صورت می گیرد و اضطراب مردم به قدری بالاست که امکان دارد از دستورالعمل ها پیروی نکنند. شاید این تفاوت ها بتوانند توضیح دهند که چرا عملکرد بعضی از آزمایش ها مطابق انتظار پیش نمی رود.
ماه گذشته، سازمان غذا و دارو به پزشکان در مورد آزمایش فوری "آزمایشگاه های ابوت"(Abbott Laboratories) که نتایج را حدودا طی ۱۵ دقیقه آماده می کنند، آگهی داد. این آگهی به دنبال گزارش "دانشگاه نیویورک"(NYU) در خصوص این مساله صورت گرفت که آزمایش آزمایشگاه ابوت، قسمتی از موارد مبتلاشدن را مشخص نمی کند.
آزمایشگاه ابوت، این ادعا را رد کرد و اظهار داشت که پژوهشگران هنگام استفاده از این آزمایش، دستورالعمل ها را رعایت نکرده اند. این آزمایشگاه به پژوهش های خود روی بیماران اشاره نمود که در آنها، این روش آزمایشی توانسته بود به موفقیت بین ۹۱ تا ۹۵ درصد در شناسایی بیماران مبتلا به کروناویروس برسد.
در هر حال مشکلاتی مشابه این موضوع، در گزارش های ارائه شده توسط پژوهشگران دانشگاه های استنفورد، "دانشگاه لویولا شیکاگو"(LUC) و "کلینیک کلیولند"(Cleveland Clinic) نیز دیده شد.
حالا سازمان غذا و دارو از آزمایشگاه ابوت خواسته است تا پژوهش هایی را در چندین گروه متفاوت از بیماران انجام دهد.
دکتر "دنیل اسکالتز"(Daniel Schultz)، رئیس پیشین مرکز پزشکی سازمان غذا و داروی آمریکا اظهار داشت: شاید انجام شدن پژوهش های گسترده تر در مورد آزمایش های کروناویروس بتوانند اطلاعات ارزشمندی عرضه کنند.
دکتر "کالین وست"(Colin West)، از پژوهشگران "مایو کلینیک"(Mayo Clinic) آمریکا، از اطمینان بیش از حد پزشکان و بیماران به آزمایش های کووید- ۱۹ اظهار نگرانی کرد و اظهار داشت: منفی بودن نتیجه آزمایش، به معنای عدم مبتلاشدن به کووید- ۱۹ نیست. ما تنها باید از این آزمایش ها برای حفظ سطحی از مراقبت استفاده نمائیم تا سرانجام به اطمینان بیشتری در مورد آزمایش ها برسیم.
منبع:

1399/03/27
14:44:54
5.0 / 5
2352
تگها: اپل , ایمنی , متخصص
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد