شانس زنده ماندن موقتی برخی ریزموجودات در مریخ

شانس زنده ماندن موقتی برخی ریزموجودات در مریخ

به گزارش اسمارت کاور مطالعه جدید ناسا می گوید که بعضی از ریزموجودات زمینی می توانند به صورت موقت در شرایط مریخ زنده بمانند که یافته می تواند نتایج بزرگی در سفرهای فضایی داشته باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ما می توانیم به شکل ناخودآگاه و ناخواسته مریخ یا هر دنیای دیگری را که در آینده کاوش می نماییم با میکروارگانیسم های موجود در سیاره خود آلوده نماییم. دانشمندان ناسا و مرکز هوافضای آلمان چندین ارگانیسم قارچی و باکتریایی را در سال ۲۰۱۹ بعنوان بخشی از آزمایش معروف به "MARSBOx" به لایه استراتوسفر فرستادند.
لایه استراتوسفر که دومین لایه مهم جو زمین واقع در بالای لایه اوزون است، دارای شرایطی است که شباهت زیادی به سیاره سرخ دارد و مکان مناسبی برای ارسال نمونه ها به منظور کشف زنده ماندن آنها در مریخ است.
هدف از این مطالعه که به صورت مشترک توسط دانشمندان ناسا و مرکز هوافضای آلمان(DLR) انجام شد، بررسی این بود که آیا شکل های زندگی در سیاره ما قادر به زنده ماندن در شرایط سخت سیاره سرخ هستند یا خیر؟
محققان دریافتند که بعضی از میکروب های زمینی که به استراتوسفر سفر کردند و در شرایط مشابه مریخ قرار گرفتند، توانسته اند به صورت موقت زنده بمانند و همینطور بعضی از آنها بعد از بازگشت به زمین باردیگر زنده شوند.
اکنون دانشمندان مقاله ای را در مورد یافته های خود منتشر نموده اند که در آن در مورد چگونگی زنده ماندن هاگ های کپک سیاه در این سفر فضایی صحبت کرده اند.
این میکروارگانیسم فقط به صورت موقت می تواند در سطح مریخ زنده بماند کند، اما محققان دریافتند که این هاگ ها بعد از بازگشت به زمین می توانند باردیگر زنده شوند.
این تیم تحقیقاتی این هاگ ها و باکتری ها را داخل یک ظرف آلومینیومی توسط یک بالن به استراتوسفر فرستاد. دو لایه نمونه در این ظرف وجود داشت که لایه زیرین در مقابل اشعه محافظت می شد تا ناسا بتواند اثرات تابش را از سایر شرایط محیطی جدا کند.
همانطور که اشاره شد یک بالن این ظرف را به لایه استراتوسفر زمین منتقل کرد، جایی که نمونه ها تحت شرایط مریخی قرار داشتند و بیشتر از هزار برابر بیشتر از سطح زمین در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتند. هنگامی که بالن به زمین بازگشت، مشخص شد که برخی میکروب ها مانند قارچ ها و باکتری ها از این سفر و شرایط سخت شبیه به مریخ جان سالم به در برده اند.
"کاتارینا سیمس" یکی از اعضای تیم مرکز هوافضای آلمان اظهار داشت: با انجام مأموریت های طولانی مدت در مریخ، باید بدانیم که چگونه میکروارگانیسم های در رابطه با انسان در سیاره سرخ زنده می مانند، چونکه بعضی از آنها امکان دارد خطر سلامتی برای فضانوردان داشته باشند. بعلاوه، بعضی از میکروب ها برای اکتشافات فضایی بسیار پرارزش هستند. آنها می توانند به ما کمک کنند تا مواد غذایی را به صورت مستقل از زمین تولید نماییم.
سال گذشته ناسا سیاست های خویش را به روز کرد تا تعهد قوی تری از خود در پیشگیری از آلودگی ماه و مریخ توسط انسان داشته باشد. ناسا می خواهد اطمینان حاصل کند که ارگانیسم ها یا سایر آلودگی ها را از زمین به جهان های دیگر نمی برد، چونکه این امر می تواند جستجو برای حیات فرازمینی را به خطر بیندازد. همینطور بازگرداندن آنها از دنیاهای دیگر به زمین هم می تواند بر محیط زندگی ما تاثیر منفی بگذارد.
"سیمس" توضیح داد که آزمایشاتی مانند "MARSBOx" راهی واقعاً مهم برای کمک به ما در جستجوی همه نتایج سفر فضایی بر زندگی میکروبی است و اینکه چگونه می توانیم این دانش را به سمت کشف های اعجاب انگیز فضایی سوق دهیم.
نتایج این آزمایش بعد از فرود کاوشگر فضایی "استقامت"(Perseverence) ناسا در مریخ انتشار یافته است تا به دریافت وجود حیات در سیاره سرخ در میلیاردها سال پیش کمک نماید. مریخ نورد "استقامت" نمونه هایی از سنگ و خاک سطح مریخ را در لوله های مهر و موم شده جمع می کند که برای تجزیه و تحلیل در دهه ۲۰۳۰ به زمین آورده خواهند شد.
منبع:

1399/12/05
13:59:07
0.0 / 5
1107
تگها: تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد