جراحی غیرممکن توسط ربات جراح!

جراحی غیرممکن توسط ربات جراح!

اسمارت کاور: یک ربات یک بیمار را از یک تومور غیرقابل جراحی نجات داد. در حقیقت این ربات به نام «داوینچی» توانست عملی را انجام دهد که هیچ دکتری خطر نمی کرد تا آنرا انجام دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ربات ها بطور فزاینده ای درحال ظهور در اتاق های عمل هستند و جان انسان ها را نجات می دهند. حالا در ادامه ی سریال جراحی های رباتیک، ربات جراح معروف داوینچی، تومور یک بیمار را در صورتیکه هیچ پزشکی حاضر به برداشتن آن نبود، عمل کرد.
این بیمار کانادایی به نام گلن دیر(Glenn Deir) این داستان را بازگو می کند که چگونه تومور غیرقابل عملش که قرار بود به قیمت جانش تمام شود، ازطریق یک ربات جراح عمل شد و این ربات جان او را نجات داد.
شرایط پیچیده
گلن دیر می گوید شانزده سال پیش، من به سبب ویروس پاپیلومای انسانی به سرطان لوزه چپ مبتلا شدم. این همان ویروسی است که موجب سرطان دهانه رحم می شود. بیشتر مردم ویروس HPV را خاموش و بدون هیچ صدمه ای در بدن خود دارند، اما من شانس نداشتم. تشعشعات ناشی از درمان سبب وخامت حال وی شد.
این در حالی بود که هیچ پزشکی حاضر به عمل او نشد و این وضعیت غم انگیز او را بدتر کرد.
در این زمان بود که یکی از پزشکان او پیشنهاد کرد با یک متخصص پزشکی که از ربات داوینچی استفاده می نماید، تماس بگیرد. آن دکتر در استان دیگری بود، اما برای گلن ارزش داشت رنج سفر و هزینه های آنرا به جان بخرد.
گلن دیر توضیح داد که باتوجه به اینکه برداشتن تومور سرطانی شامل بریدن ظریف لوزه، زبان و گلویم بود، دکترم به من پیشنهاد نمود که به یک جراح در هالیفاکس که از رباتی به نام داوینچی استفاده می نماید، مراجعه کنم. این یک ربات گرانقیمت است که هزینه آن بیش از ۸ میلیون دلار است.
گلن در نهایت دید که چاره ای ندارد و با سنجیدن تمام گزینه ها عاقبت با جراحی رباتیک موافقت نمود. اما مشخص شد که این عمل جراحی حتی با کمک گرفتن از داوینچی نیز یک کار بسیار پیچیده است.
گلن می گوید: این عمل دو ساعت و نیم طول کشید و پیچیده تر از آن چیزی بود که دکتر کورستن پیش بینی می کرد. تشعشعات قبلی لوزه را سفت کرده بود و به آسانی کنار نمی رفت. تومور روی زبانم نیز به اندازه یک گیلاس بزرگ بود. جراح مجبور شد یک عضله را بچرخاند تا شکاف گلوی من را ببندد. در نهایت با یک لوله تغذیه روی بینی و یک برش که تمام طول گردنم را گرفته بود از خواب بیدار شدم.
یک جراحی موفق
با وجود عوارض، عمل جراحی گلن دیر موفقیت آمیز بود. او حالا رو به بهبودی است و باردیگر صحبت کردن و بلعیدن برایش ممکن شده است. او راه درازی در دوره نقاهت خود در پیش دارد، اما می داند که بدون داوینچی وضعیت او بسیار بدتر می شد.
وی می گوید: وقتی از دکتر کورستن پرسیدم که بدون داوینچی عمل جراحی چگونه بود، او پاسخ داد اگر قبلا بود، فک شما را دو نیم می کردیم و بدین سان به تومور دسترسی پیدا می کردیم. تصویر شکافته شدن فکم مانند استخوان جناغ یک بوقلمون عمیقاً ناراحت کننده بود. پرتودرمانی حتی یک کشیدن دندان ساده را نا ممکن کرده است. حالا فکر کنید با این وجود چقدر طول می کشید فکم بهبود یابد. بدون داوینچی، من هیچ شانسی برای جراحی نداشتم.
گلن تشکر ویژه ای از ربات داوینچی می کند.
در چند سال گذشته، ربات ها پیشرفت های زیادی در اتاق های عمل داشته اند و به بیماران سرطانی اجازه داده اند سریع تر بهبود یابند. آنها اندومتریوز را درمان می کنند، جراحی چشم ازراه دور را ممکن می کنند و حتی لاپاراسکوپی های چهار دستی را ممکن کرده اند. در حقیقت، وقتی حرف از جراحی می شود، بنظر می رسد آینده متعلق به صنعت رباتیک است.
منبع:

1402/06/08
08:03:30
5.0 / 5
431
تگها: ربات , متخصص
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد